Nemoci KOI kaprů a jak je léčit


Nemoci KOI kaprů mají několik základních příčin z hlediska patogenů způsobujících onemocnění.

Bakteriální infekce – KOI kapři jsou při oslabené imunitě náchylní k různým bakteriálním infekcím, které mohou způsobit otoky, vředy a infekce kůže a ploutví. Tyto infekce jsou podpořeny špatnou kvalitou vody, stresovými situacemi nebo špatnou výživou.

Paraziti – KOI kapry napadají různé druhy parazitů, kteří způsobují poškození kůže a ploutví a mohou vést k infekcím.

Virové nemoci – KOI herpes virus (KHV) a další viry mohou způsobit vážné infekce a smrt koi kaprů. Tyto viry jsou nakažlivé a mohou se šířit vodou, která je zamořená infikovanými rybami. Do této skupiny patří také jarní virémie KOI kaprů.

Jarní virémie patří mezi nejčastější nemoci KOI kaprů

Vypuknutí nemoci KOI kaprů je často podpořené chybějícími nebo nevyváženými živinami. Nedostatečná výživa a špatně vyvážená strava může vést k různým zdravotním problémům u KOI kaprů i ostatních jezírkových ryb.

Je důležité pravidelně kontrolovat zdraví koi kaprů a zajistit, aby měli vhodné prostředí, správnou výživu a dostatek kyslíku. Pokud si všimnete nějakých příznaků nemoci, je důležité jednat rychle a léčit ryby co nejdříve.

Největší nebezpečí vypuknutí nemoci KOI kaprů hrozí v jarním období, kdy jsou ryby oslabené po zimě a patogeny se množí ve vodě při teplotách kolem 10°C, kdy ještě není dostatečně aktivován imunitní systém ryb.

Přímo zde v eshopu naleznete několik přípravků, které pomáhají předcházet onemocněním KOI kaprů posílením jejich imunity, aby nemoc vůbec nevypukla. Posílení imunity dosáhnete péčí o trávící trakt pravidelným dávkováním probiotického přípravku Probiotic Pond. Já osobně dávkuji malou lžičku do jedné krmné dávky za den. Krmivo promíchám s přípravkem a přidám trochu vody, aby se probiotika vsákla. Probiotika střídám obden s desinfekčním přípravkem Vodnář Rybafit, který obsahuje česnek a vitamíny.

Vyzkoušejte aplikovat tyto rady a dejte vědět do komentáře, jak se vám osvědčily.

Napsat komentář