Třídy a variety koi kaprů

Koi kapři se rozdělují do tříd, v rámci nichž se prolínají jednotlivé variety. Třídy jsou vlastně soutěžními kategoriemi na výstavách koi kaprů, každá varieta může být zařazena v několika třídách. Variet koi kaprů jsou řádově stovky, přičemž šlechtitelskou činností průběžně vznikají nové. Počet soutěžních tříd není dlouhodobě ustálen a liší se také podle jednotlivých výstav. Vývoj tříd na výstavách All Japan Koi Show v průběhu období od roku 1968 do současnosti je popsán zde. V rámci tohoto webu používám rozdělení na 18 tříd, v rámci nichž může být na výstavách ještě další rozdělení na velikostní a věkové kategorie koi kaprů.

1. Asagi

Nishikigoi Asagi

Nebesky zbarvený. Modrošedá barva se síťovým vzorem. Odspodu mívá podélně do poloviny těla a hlavy červený nebo oranžový vzor. U Asagi nejvyšší kvality nepřesahuje tento vzor nad postranní čáru.

Variety: Asagi, Hi Asagi, Kanoko Asagi.


2. Bekko

Bekko

Jednobarevný koi s černými fleky. Může být bílý Shiro Bekko, červený Aka Bekko a žlutý Ki Bekko. Na rozdíl od Utsuri (černá ryba s barevnými vzory) se jedná o barevnou rybu s černými sumi vzory ve stylu Sanke.


3. Doitsu

Doitsu
Doitsu

Lysec. Každá varieta může mít svou Doitsu formu, která může být úplně bez šupin, může mít řadu šupin na hřbetu, na boku nebo obojí. Vznikla šlechtěním příslušné variety s bezšupinatou formou.


4. Ginrin A

Ginrin A

Ginrin znamená stříbrný lesk. Lesklé jsou jednotlivé šupiny, což odlišuje Ginrin od Hikari, kde se jedná o celkový metalický lesk kůže. Do třídy Ginrin A patří všechny Ginrin variety Gosanke (Kohaku, Showa, Sanke) a Utsurimono (Shiro Utsuri, Hi Utsuri, Ki Utsuri).


5. Ginrin B

Ginrin B

Všechny ostatní Ginrin variety. Téměř každá varieta koi kapra má svou Ginrin verzi, do třídy Ginrin B patří všechny Ginrin variety, které nepatří do skupiny Ginrin A.


6. Goshiki

Goshiki

Tmavá varieta, v několika modifikacích jediná ve své třídě. Bývala součástí třídy Kawarimono, ale v roce 1988 se osamostatnila. Japonsky znamená Goshiki pět barev: černá, červená, bílá, šedá a modrá. Základní síťování tvořené bílými šupinami s černými a modrými okraji je překryto červenými vzory ve stylu Kohaku.


7. Hikari Moyo

Hikari Moyo

Jedná se o vícebarevné variety s metalickým leskem mimo Hikari Utsuri.

Variety: Hariwake, Kumonryu, Kikokuryu (Metallic Kumonryu), Kikusui (Metallic Doitsu Kohaku), Yamatonishiki (Metallic Sanke), Metallic Kujaku, Shoshikubai


8. Hikari Muji

Hikari Muji

Jednobarevné variety s metalickým leskem. Patří sem také metalický Matsuba, jelikož vzorování této variety není způsobeno zbarvením, ale typem šupin.

Variety: Yamabuki Ogon, Platinum Ogon, Orenji Ogon, Purachina, Gin Matsuba, Kin Matsuba,  Kin Hi Matsuba, Kinporai


9. Hikari Utsuri

Hikari Utsuri

Metalický Utsurimono nebo Showa. Vyšlechtěný křížením variet Ogon a Utsuri nebo Showa.

Variety: Kin Showa, Gin Showa, Kin Ki Utsuri, Ginshiro


10. Kawarigoi

Kawarigoi

Třída Kawarigoi zahrnuje všechny nemetalické koi kapry, kteří nemohou být zařazeny do některé z ostatních tříd. Dělí se na vícebarevné Karasugoi a jednobarevné Kawarimono. Spadají sem rovněž nové variety, které nelze zařadit do jiné třídy.

Variety Karasugoi: Matsukawabake, Kumonryu (Doitsu Karasugoi), Beni Kumonryu

Variety Kawarimono: Kigoi, Higoi, Soragoi, Chagoi, Aka Matsuba, Ki Matsuba, Shiro Matsuba


11. Kohaku

Kohaku

Ostře ohraničené červené znaky na sněhově bílém podkladu. Základní třída a zároveň varieta, někdy podceňovaná začátečníky, u které však vše začíná a končí.

Podle různých charakteristik jsou Kohaku rozděleni na několik typů: Nidan, Sandan, Shidan, Tancho, Maruten, Kuchibeni, Inazuma


12. Koromo

Koromo

Bílá ryba s červenými znaky ve stylu Kohaku. Šupiny na červených  znacích jsou modře až černě ohraničené, čímž vzniká efekt síťování.

Dělí se na typy Budo Goromo, Ai Gormo a Sumi Goromo.


13. Kujaku

Kujaku

Bílý metalický koi kapr s červenými až oranžovými nebo žlutými vzory. Síťování je tvořené černým okrajem každé jednotlivé šupiny a pokrývá celý povrch na bílém podkladu i barevných vzorech. Může být také v lysé formě Doitsu.


14. Sanke

Sanke

Bílý koi kapr s červenými až oranžovými vzory ve stylu Kohaku, navíc s černými skvrnami nazývanými Sumi, které mohou být na bílých i červených částech. Může mít černé paprsky v ploutvích. Černá barva se nevyskytuje na přední části hlavy, čímž jasně odlišuje varietu Sanke od variety Showa.


15. Showa

Showa

Černý koi kapr s bílími a červenými vzory. V průběhu vývoje jedince je na počátku dominantní černá barva a postupně přibývá bílá a červená barva. Žádoucí jsou všechny tři barvy na hlavě. Moderní (Kindai) Showa má menší zastoupení černé barvy, tím může být někdy podobný varietě Sanke.


16. Shusui

Shusui

Jedná se o lysou formu (Doitsu) variety Asagi. Má jednu řadu tmavých šupin na hřbetu od hlavy po ocasní ploutev. Shusui má modro šedou barvu nad postranní čarou a červenou až oranžovou (Hi) nebo žlutou (Ki) na ploutvích, bocích těla a hlavy. Žádoucí a ceněná je hlava bez černých skvrn.


17. Tancho

Tancho

Do této třídy se řadí Tancho Kohaku, Tancho Sanke a Tancho Showa. Červená barva se vyskytuje pouze na hlavě jako červený kruh, zbytek těla je pouze bílý (Tancho Kohaku), nebo bílý a černý (Tancho Sanke ve stylu Bekko a Tancho Showa ve stylu Shiro Utsuri). Pokud je červená ještě jinde mimo kruhu na hlavě, nejedná se o Tancho, ale Maruten.


18. Utsurimono

Utsurimono

Bílé (Shiro Utsuri), červené (Hi Utsuri) nebo žluté (Ki Utsuri) vzory na černém podkladu. Černá zasahuje až do přední části hlavy k rypci a vyskytuje se také v tlamě, což je důležitý rozpoznávací znak k odlišení třídy Utsurimono od třídy Bekko, stejně jako třídy Showa od třídy Sanke.


Schéma genetického vývoje variet

Detailní popis jednotlivých variet

Kikusui – lysá forma Hariwake, podobá se Kohaku s velmi ostrým ohraničením červených vzorů (Hi) a sytě bílou podkladovou barvou. Vzorování se posuzuje stejně, jako u Kohaku. Této varietě bez šupin se přezdívá “vodní chryzantéma” a vznikla jako specifické označení pro Doitsu Hariwake s červenými znaky nebo také metalického Doitsu Kohaku.

Napsat komentář